skip to Main Content
606 522 314 info@specialnizahradnictvi.cz
Jak Vypěstovat Slaďoučké Jahody V Domácích Podmínkách

Jak vypěstovat slaďoučké jahody v domácích podmínkách

jahody

Kdo by neměl rád jahody? Nemusíte mlsně sledovat pohádku O dvanácti měsíčkách, kde Maruška sklízí úrodu i v lednu. Ani nečekejte na to, až se jahody zase objeví v obchodě. Pěstování jahod zvládnete jednoduše doma. Pokud zvolíte správnou odrůdu, budou vám navíc plodit po celý rok. Nemusíte vlastnit zahradu a nepotřebujete ani žádné extra vybavení – stačit vám bude balkón, základní zahrádkářské pomůcky a trocha trpělivosti.

Nejprve si vyberte odrůdu, která vám bude vyhovovat

Existují v podstatě dva základní typy jahod. Jeden druh nese ovoce pouze v létě, druhý po celý rok. Letní jahody se dají rozdělit na rané, střední a pozdně letní. Celoroční jahody jsou nejoblíbenější, protože rostou až pět let. Ty, které zrají v červnu, vám během léta zajistí velké množství ovoce, ale vždy záleží na tom, kdy je zasadíte. Letní plodiny začnou nést ovoce asi dva měsíce po zasazení. Neutrální jahody jsou podobné těm, které plodí ovoce po celý rok, ale s tím rozdílem, že jahody z těchto jahodníků jsou mnohem menší. Alpské jahody plodí velmi malé jahody, které jsou ale velmi chutné a ideální pro zavařování a výrobu marmelád.

jahodový džem

Pro pěstování na balkóně se také výborně hodí převislé odrůdy. Plodí na dlouhých šlahounech, takže je můžete vysadit do truhlíků či závěsných nádob, kterými na balkoně či terase ušetříte místo. Jako zemina u nich postačí běžně prodávaný zahradnický substrát. Pro zdárný vývin plodů se musí šlahouny zastřihnout za třetí odnoží. Na zimu je třeba šlahouny odstřihnout zcela.

Kdy si rostliny nejlépe pořídit a na co si dát pozor?

Nejlepší je pořídit si rostliny v době, kdy je chcete sázet do země nebo do květináče. Když je necháte v květináčích z obchodu příliš dlouho, mohly by se zakořenit a po přesazení by potom nerostly správně. Listy jahodníků by měly být zelené a beze skvrn. Pokud jsou jejich okraje hnědé nebo zakroucené, sáhněte raději po jiné sazenici. Kořínků by rostlina měla mít mnoho a měly by mít světlou barvu. Dobrý nápad je koupit si odrůdu odolnou proti nemocem, ušetříte si práci.

domácí jahody

Jak pěstovat jahody v truhlíku nebo květináči?

Pořiďte si nejlépe květináč nebo truhlík s dírami ve dně. Můžete si koupit speciální květináče na jahody, které mají více otvorů, ale není to nutné. Jahody mohou růst v jakémkoli květináči, který má dostatek hlíny a slunečního světla. Jahody se většinou zasazují ve formě řízků, ale je možné je vypěstovat i ze semene. Pokud nevíte, jestli zvolit semena, sazeničky nebo klony, zkuste se inspirovat naším článkem.

A jak dále postupovat?

  1. Na dno květináče dejte jako drenáž keramzit. Díky němu bude voda lépe odtékat.
  2. Následuje hlína. Zarovnejte ji u korunky rostlin. Stonky rostou z korunky, takže ji nesmíte zahrabat pod hlínu. Květináč by měl mít alespoň 35 cm v průměru. Jahody sice mají mělké kořeny, ale rostou z nich šlahouny, takže potřebují více prostoru.
  3. Důkladně rostliny zalévejte, a to vždy tak dlouho, dokud voda nezačne vytékat otvory na dně.
  4. Květináč dejte na světlo – jahody potřebují hodně slunečního světla. Není problém pěstovat jahody na balkoně. Pokud je pěstujete uvnitř, v zimě je umístěte k radiátoru.
  5. Chybu rozhodně neuděláte kvalitním hnojením rostlinek. Díky němu bude vaše úroda bohatší.

Na co si dát při pěstování jahod doma pozor?

Jahody jsou náchylné k mnoha nemocem včetně virů a hniloby. Někdy je možné je ještě zachránit, ale ve většině případů je lepší se rostlin zbavit a začít znovu s novými. Typickými chorobami jahod jsou různé skvrny na listech a plísně. V běžném zahradnictví však najdete celou řadu postřiků, které proti nim můžete použít.

Doma, nebo venku? Hlavně ať vám chutnají

Domácí pěstování jahod není složité a vloženou námahu určitě oceníte, až si pochutnáte na první sklizni. Doufáme, že vám náš článek pomohl pochopit základy pěstování jahod doma a inspiroval vás k zahradnickému experimentování. Hledáte informace o dalších neotřelých způsobech indoor zahradničení? Stáhněte si zdarma náš revoluční e-book o hydroponii.

Doporučujeme

Hoštické hnojivo na jahody

Pěstování nejlépe šťavnatých a chutnajících jahod se stane pro každého mnohem jednodušší s použitím Hoštického hnojiva z jižních Čech.

Jahody Rujana.

Rujana jahodník měsíční je stáleplodící odrůda se silnou násadou drobných, červených, kuželovitých, výrazně vonících plodů. Množí se pouze generativně (semeny).

Pot Wall.

Textilní nástěnný květináč Pro Pot Wall pro 8 rostlin umožňuje maximální využití pěstebního prostoru a je vhodný pro vnitřní i venkovní použití.

Root !t.

Jednoduchý efektivní plastový propagátor Root It je speciálně vyvíjen na zakořenění řízků.

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top
×Zavřít vyhledávání
Vyhledat