skip to Main Content
606 522 314 info@specialnizahradnictvi.cz
Jak Připravit Bylinky Na Zimu?

Jak připravit bylinky na zimu?

Čerstvé oregano na pizze nebo bazalka v caprese salátu nemusí být výsadou nejlepších italských restaurací. Chutné bylinky si můžete vypěstovat doma – a nebude vás to stát moc úsilí, peněz ani času. Pokud jim navíc poskytnete tu správnou péči, můžete si jejich omamnou vůni a nenahraditelnou chuť užívat dlouhodobě. Pojďme se podívat na to, jak se o bylinky s přicházející zimou postarat. 

Venkovní vs. „domácí“ bylinky

Pokud své bylinky během celého roku pěstujete v květináčích přímo doma na parapetu, během zimy se pro vás nic moc nemění. Snad jen nezapomeňte zkontrolovat, jestli i se změnou ročního období proudí k rostlinám dostatek světla, a uzpůsobte zálivku, kterou jste zřejmě během horkých letních dnů navýšili. 

Pokud naopak během léta pěstujete bylinky na zahradě, ve skleníku nebo na balkoně, měli byste s blížící se zimou zpozornět. Ne všechny rostlinky si s venkovními mrazy poradí a i ty, které to venku zvládnou, potřebují nějakou tu péči.

Bylinky, které zvládnou zimu venku

Už při výsadbě bylinek je dobré vědět, které bez větších obtíží přečkají i venkovní mrazy. Z těch, se kterými se v našich zahradách nejčastěji setkáváme, je to například:

  • máta, 
  • meduňka, 
  • libeček, 
  • pažitka,
  • oregano. 

Tyto bylinky před zimou zastřihněte a přihrňte k nim zeminu. Abyste měli jistotu, že bez problémů přečkají i ty nejtřeskutější mrazy, rozprostřete kolem nich ještě mulčovací kůru, suché listí spadané ze stromů, chvojí nebo je zakryjte jemnou netkanou textilií. Nejpřirozenější zimní izolací je potom sníh, takže když vaše rostlinky pokryje bílý peřina, určitě se je nesnažte „vysvobodit“. 

venkovní pěstování bylinek v květináčích

Pokud venkovní byliny pěstujete v květináčích, je zapotřebí zajistit izolaci, aby neomrzly kořeny. V první řadě je třeba používat dostatečně velké květináče, aby byly kořeny obaleny zemí. Kromě toho květináč obalte netkanou textilií, slámou, polystyrenem nebo jinou izolační vrstvou. V každém případě nezapomeňte hlídat, aby vám rostliny – zvláště ty, které umístíte pod střechu – během zimy neuschly.

S těmi choulostivějšími raději do tepla

Druhou skupinu bylinek potom tvoří choulostivější druhy. Z těch nejoblíbenějších je to například:

  • tymián,
  • oregano,
  • bazalka. 

První dvě zmíněné rostlinky by to sice venku při opravdu kvalitním zaizolování kořenů zvládly, ale jistota je jistota. Tyto bylinky je lepší rovnou pěstovat v květináči, ve kterém je snadno přemístíte domů. Pokud je pěstujete v zemi, vyndejte je pomocí rýče ze záhonu a přesaďte do květináče. Nezapomeňte jim dopřát dostatek prostoru a kvalitní zeminu, nejlépe takovou, která je určená přímo pro bylinky. 

Určitě nečekejte, až se zima ozve naplno, ale raději je přeneste do tepla, ještě než udeří první mrazíky. Aby si bylinky přes zimu odpočinuly a na jaro byly připravené v plné síle, budou potřebovat světlou, ale současně chladnou místnost, nejlépe s teplotou kolem 10–15 °C. Ideálním místem k zazimování je zimní zahrada nebo podobný prostor. V takovém prostředí budou byliny růst jen velmi málo, na pravidelnou zálivku ale nezapomínejte. Bude stačit třeba jen jednou za 14 dní. Kromě běžné zálivky můžete jednou za čas orosit listy vodou z rozprašovače. 

URBAN SOLUTION SMALL BOX

URBAN SOLUTION SMALL BOX

Chcete si vypěstovat vlastní bylinky či zeleninu i uprostřed města v malém bytě? Stačí Vám k tomu minimální prostor 60x60cm, kam umístíte náš kompletně moderně vybavený  box, který má již veškeré příslušenství, potřebné k pěstování. 

BALÍČEK PRO PĚSTOVÁNÍ BYLINEK

BALÍČEK PRO PĚSTOVÁNÍ BYLINEK

Balíček pro pěstování bylinek je balíček obsahující organické hnojivo, prospěšné houby, BIO stimulant a navíc i plastový pařník, kde si bylinky vypěstujete.

SAMOZAVLAŽOVACÍ TRUHLÍK BERGAMOT

SAMOZAVLAŽOVACÍ TRUHLÍK BERGAMOT

Samozavlažovací truhlík Bergamot je truhlík klasického tvaru vhodný k pěstování salátů, květin i bylinek, hodí se na  terasu, parapety či zábradlí. Truhlík má tři samozavlažovací knoty, hladinoměr a nálevku na vodu, samozřejmostí je zpevňující středový panel.

Pokud bylinkám nedokážete zajistit podmínky potřebné pro zimní odpočinek, můžete je samozřejmě v květináčích umístit i doma na parapet. Je ale třeba počítat s tím, že nebudou mít potřebný zimní odpočinek a dříve či později se pravděpodobně vysílí. Na druhou stranu je ale budete mít pořád po ruce a i během zimy si kdykoli obohatíte svá jídla o chuť čerstvých bylinek

Co s jednoletými bylinkami?

Bazalka a další „jednoletky“, jako jsou například saturejka, majoránka, kopr nebo petržel, jsou obvykle během zimy odsouzeny k rychlému zániku. Už z názvu vyplývá, že nevydrží déle než jednu sezónu. Vůbec to ale neznamená, že byste měli na podzim všechny jednoletky nelítostně zlikvidovat. Raději si je přeneste domů a využívejte je, dokud to jen půjde.

Ani poté, co se s vámi definitivně rozloučí, nemusíte zůstat ochuzeni o jemnou chuť čerstvé bazalky. Tuto bylinu v dnešní době běžně seženete v supermarketech, a to i v průběhu zimy. Sice od ní nelze očekávat zvlášť dlouhou výdrž, svůj účel ale jistě splní. Když si pořídíte čerstvé bylinky ze supermarketu nebo jiné prodejny, nezapomeňte je co nejrychleji vysvobodit z plastových obalů a přesadit do klasických květináčů. Určitě jim dopřejte víc místa a zeminy, než kolik měly původně. Vyplatí se sáhnout po speciálním substrátu na byliny, který obsahuje rašelinu. 

zamražené bylinky

Pěstování bylinek doma na parapetu

A jak se o všechny ty bylinky zachráněné před zimou nebo celoročně pěstované doma na parapetu postarat? V první řadě to nepřehánějte se zálivkou. Byliny by nikdy neměly být přelité, naopak jim vůbec neuškodí, když zemina alespoň na den nebo dva zcela vyschne. Obvykle stačí zalévat třeba jednou týdně. Dejte si také pozor na průvan, který bylinám příliš nesvědčí. Co jim naopak svědčí hodně, je sluníčko. Proto bude nejlepší východně nebo jižně orientovaný parapet. Pokud by rostlinám chybělo světlo, budou se za ním snažit natahovat, což je především v zimě zbytečně vysiluje. Bylinky také nebudou příliš nadšené z kolísání teplot. Z tohoto důvodu není úplně ideálním místem kuchyňský parapet, jakkoli je praktické mít bylinky při vaření po ruce. Často se tady ale mění teploty – při vaření stoupají, následným větráním zase rychle klesají. 

TIP od Speciálního Zahradnictví: bylinky nemusíte jen sušit, ale je možné je také zamrazit. Ideální je do formy na led nalít vodu a do ní bylinky vložit, aby si zachovaly svou čerstvost. Místo vody lze také použít například olivový olej. 

Bylinky lze zamrazit i „jen tak“, nemusí si ale dlouho udržet svou svěžest – to se týká hlavně bazalky, petržele a dalších netvrdých bylinek. Takový rozmarýn nebo tymián toho vydrží podstatně víc. 

Pamatujte na to, že čím lepší podmínky bylinkám poskytnete, tím déle vydrží čerstvé a chutné. Tak držíme palce, ať se vám bylinkové zahradničení během zimy dobře daří.

Vlastní bylinky kdykoliv a kdekoliv

Chcete si také vypěstovat své bylinky? Vyzkoušejte náš starter pack, ve kterém najdete vše důležité.

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top
×Zavřít vyhledávání
Vyhledat