skip to Main Content
606 522 314 info@specialnizahradnictvi.cz
Jak Vytápět Skleník, Aby Vaše Rostliny Přes Zimu Neklepaly Kosu

Jak vytápět skleník, aby vaše rostliny přes zimu neklepaly kosu

S podzimem a zimou, která už taky pomalu vystrkuje drápky, není nutné pověsit svou vášeň pro zahradničení na hřebík, zazimovat zahradní altánek a schovat náčiní do kouta. K tomu, abyste mohli pokračovat ve své pěstitelské vášni, vám může být nápomocný vytápěný skleník. Kdyby rostliny mohly tleskat, za prostorný, světlý a navíc ještě vyhřívaný skleník byste jistě sklidili ovace.

Poradíme vám, jaké druhy vytápění skleníků a zimních zahrad mezi pěstiteli vedou. Těšit se můžete i na rady, díky kterým ušetříte na nákladech za topení vašim výpěstkům.

Jaký skleník pořídit, aby sloužil i v zimě

Že ještě nemáte skleník? Máme pro vás 7 důvodů, proč tak učinit. Jistě se na vaší zahradě najde prostor, kde by se skleník přímo vyjímal. Možná zvažujete, jak rostlinám zajistit ideální teplotu ve skleníku v zimě.

Tak se společně podívejme na druhy skleníků, které jsou pro chladné období vhodné.

Že Ještě Nemáte Skleník?

1. Bezmrazý (studený) skleník – ten vás bude stát nejméně peněz, ovšem je třeba počítat s tím, že tento druh skleníku není vůbec vytápěný. Hodit se bude výhradně pro pěstování mrazuvzdorných trvalek, cibulovin nebo dřevin v kontejnerech, co snesou teplotu okolo 5 °C. Skleník využijete i zjara pro předpěstovávání rostlin, kterým zajistíte sluneční svit a bezvětří.

2. Temperovaný skleník – náklady na pořízení tohoto skleníku jsou zhruba dvojnásobné oproti bezmrazému skleníku, rostlinám s ním ale dopřejete prostředí vyhřáté na 10 °C. A to už v zimě ocení rostliny milující chladné přezimování. Mráz neohrozí vaše kaktusy, orchideje ani chladnomilné citrusy.

3. Tropický (teplý) skleník – je sice pětkrát dražší než bezmrazý skleník, ovšem jak už název napovídá, v tropickém skleníku se bude dařit takovým rostlinám, které byste si přes zimu normálně brali domů a dělili se s nimi o domácnost. Lze totiž vytopit minimálně na 15 °C. Ve skleníku se ale tropickým a subtropickým rostlinám bude líbit více, a to díky většímu světlu i příznivější vlhkosti. 

4. Praktický „skleníček“ na parapet – pokud nepěstujete ve velkém, možná si vystačíte s miniskleníčkem neboli množárnou, které lze také vytopit (nejčastěji odspoda přes substrát). Snadno je umístíte na parapet nebo do zimní zahrady. Pokud si nedokážete představit, jak taková malá verze skleníku vypadá, mrkněte sem

Jaký zdroj vytápění skleníku zvolit

Elektřina, plyn, sluneční paprsky, nebo váš vlastní dům? Existuje několik způsobů, kterými je možné skleník vytápět. Vybírejte nejen podle dostupnosti, ale i svých finančních možností.

Vytápět skleník můžete:

1. Elektřinou – je to pohodlné, praktické, ovšem musíte se postarat o zavedení elektřiny do skleníku a počítat s vyššími náklady na provoz.

2. Plynem – k tomu budete potřebovat přenosné propanbutanové ohřívače na bomby. Že se trochu bojíte? Pokud budete pravidelně větrat, zplodin se bát nemusíte.

3. Odpadním teplem – levná varianta, se kterou ale musíte počítat už při výstavbě skleníku. Aby toto vytápění fungovalo, je třeba skleník postavit severní stěnou ke stěně vyhřívané budovy (třeba vašeho rodinného domu). Přes den bude na stěnu svítit slunce, pěkně ji prohřeje a v noci se z ní bude uvolňovat teplo přímo do skleníku. 

4. Fotopanely a slunečními kolektory – už jste viděli solární skleník v praxi? Solární vytápění skleníku si vyžádá vyšší prvotní investici, ale provozní náklady nebudou nijak závratné. Vytápění skleníku fotovoltaikou neboli panely, které mění sluneční energii na elektřinu, oceníte z hlediska ekologického i praktického. 

Levné vytápění skleníku? Tady máte 7 praktických řešení

Jak Vytápět Skleník

Asi to máte stejně jako my. Chcete svým rostlinám dopřát maximální péči, ale přeci jen vám záleží na tom, aby to nezruinovalo váš rodinný rozpočet.

Známe hned několik řešení, která pomohou ve skleníku udržet teplo a vám čisté svědomí vůči vaší rodině.

1. Zapomeňte na sklo – pokud místo skleněných výplní použijete při stavbě skleníku dobře těsnící plast, ušetříte ve finále na vytápění.

2. Použijte kompost – dokáže přirozeně vyhřívat skleník a skoro nic nestojí. Věděli jste, že kompost může dosahovat teploty až 38 °C?

3. Postavte skleník na správném místě – a kde že to je? Například u skály nebo objektu z cihel, které umí držet teplo zachycené ze slunečních paprsků. 

4. Izolujte severní stranu skleníku – severní vítr je krutý, navíc na severní stranu skleníku téměř nesvítí slunce. Izolujte ji tedy tím, že ji přistavíte k vyhřívané stěně nebo ji zkrátka zateplete. Účinnost severní stěny naopak povzbudíte, když její vnitřní stěnu natřete bílou či jinou reflexní barvou, od které se budou na rostliny odrážet sluneční paprsky. Na noc můžete plánovaně izolovat celý skleník, a to například zatažením žaluzií. S prvními ranními paprsky je doporučujeme znovu roztáhnout.

5. Základy skleníku umístěte hlouběji – pod zemí je tepleji než nad ní. Čím hlouběji zasadíte skleník, tím lépe se bude uvnitř udržovat teplota.

6. Vyzkoušejte Trombeho stěnu – když už jsme natírali severní stěnu na bílo, můžeme po vzoru Trombeho stěny přemáznout ještě černou barvou. Díky ní budete vlastně využívat solární energii. Černá barva přes den přitáhne teplo ze slunečních paprsků a v noci ho bude vyzařovat do vašeho skleníku.

7. Vytápějte jen část skleníku – třeba máte ve skleníku choulostivější a méně na teplo náročné rostliny. Ty, které vyžadují více tepla, umístěte do oddělené části skleníku a tu vytápějte. Otužilejší jedince nechte ve vedlejším prostoru, kam bude sálat teplo.

Tip Speciálního Zahradnictví: Podívejte se také na naše video o možnostech topení v pěstebním boxu a skleníku.

Vytápěný skleník si žádá určité podmínky

Ano ano, pěstování ve skleníku je pořádný kumšt. Ale jakmile se do toho dostanete, tomuto způsobu zahradničení doslova propadnete. Po celý rok budete muset ve skleníku hlídat ideální vlhkost, teplotu a přísun vzduchu. 

Na podzim a v zimě přibude ještě hnojení chlévskou mrvou, budete muset ubrat se zálivkou a zabojovat proti případným škůdcům. Jak na ně? Stačí ve skleníku na dvě hodinky zapálit sirné knoty nebo na to jít jednoduše se speciálními přípravky. Zeminu ve skleníku dezinfikujte ideálně dusíkatým vápnem, které je třeba prolít vodou.

Na podzim to chce také zkontrolovat škody, které mohl skleník přes hlavní sezónu utrpět. Pusťte se do oprav popraskaných okenních tabulek, zkontrolujte těsnění, dotáhněte spoje a postarejte se o to, aby se všechny stěny skvěly čistotou. Jedině tak rostlinám v temnějším období zajistíte dokonalý přísun světla.

Na trhu existuje spousta automatických zařízení, která vám ulehčí práci spojenou s údržbou skleníku. V době, kdy tedy ušetříte za nákup nových rostlin, zvažte pořízení vzduchotechniky pro správnou cirkulaci vzduchu, zavlažovacího systému, zvlhčovače nebo odvlhčovače, pH a EC metru.

Závěr

Díky vytápěnému skleníku si můžete vytvořit zimní oázu plnou rostlin, kterou si zamilujete nejen pro chutné a krásné výpěstky. Najdete tu totiž také klid uprostřed přírody, která za skleněnými okny skleníku dávno spí. Užijte si svých zimních vlastnoručně vypěstovaných bylinek, květin a dalších rostlin, kterým se ve skleníku bude dařit po celý rok.

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top
×Zavřít vyhledávání
Vyhledat