skip to Main Content
606 522 314 info@specialnizahradnictvi.cz
Předpěstování Sazenic Pro Pěstování Ve Skleníku Nebo Na Balkoně

Předpěstování sazenic pro pěstování ve skleníku nebo na balkoně

Možná, že venkovní počasí na to nevypadá, ale už na konci zimy nastává vhodná doba na předpěstování některých druhů rostlin. Výhody předpěstování jsou dobře známé – usnadní vám vypěstování i méně obvyklých a choulostivějších druhů rostlin, ušetříte na koupi vzrostlých exemplářů a v neposlední řadě je pozorování klíčení a růstu příjemnou zábavou. Které druhy rostlin jsou pro předpěstování vhodné? Kdy s ním nejlépe začít? Jaký dodržet postup a jakých chyb se vyvarovat? V dnešním článku se vám pokusíme odpovědět na tyto i další otázky.

Březen i únor jsou vhodné měsíce pro předpěstování některých sazenic

Obecně lze říci, že nejdříve se s předpěstováním začíná v únoru či březnu. Nikdy nevysévejte semínka rostlin dříve, než je uvedeno na instrukcích od dodavatele. Přerostlé sazenice se obtížně ujímají v zahrádce, špatně rostou, jsou napadány různými chorobami a navíc dávají výrazně menší výnosy. Pro předpěstování se hodí například saláty, košťáloviny (zelí, brokolice, kedlubny), okurky, dýně, papriky, rajčata, celer či lilky. Chcete pěstovat druhy zeleniny, které i po vyklíčení vyžadují vysokou teplotu? Do této kategorie patří třeba papriky a rajčata. Pro jejich předpěstování vám doporučujeme použít vytápěný sadbovač s termostatem.

Tip od Speciálního zahradnictví: Nedaří se vám v předpěstování? Přečtěte si, proč okenní parapet není zrovna ideální řešení.

 

předpěstování na balkoně 

Použití kvalitní zeminy a správná teplota jsou základem úspěchu

Kdybychom měli shrnout dva nejdůležitější faktory pro úspěšné předpěstování rostlin, byl by to určitě výběr kvalitní zeminy a udržení správné teploty po celou dobu procesu. Nezapomeňte také zajistit rostlinám dostatek světla a přiměřenou vzdušnou vlhkost. Vytahují se vaše rostlinky po vyklíčení příliš do výšky? V tom případě mají nedostatek světla a měli byste jim přisvítit led světlem. Vhodnou zeminou pro předpěstování sadby je substrát pro výsevy, který je vzdušný, propustný a přiměřeně chudý na živiny – při klíčení a v počátečních stadiích růstu je jejich přebytek na škodu. Jako ideální substrát pro předpěstování vám doporučujeme použít Plagron Lightmix nebo Atami Janeco Lightmix. Na řízkování pak slouží speciální substrát pro řízkování, ale řízky můžeme přepichovat i do substrátu výsevového. Vysévat i řízkovat lze také do perlitu nebo sadbovacích tablet.

 

plagron lightmix

Zahradní substrát s perlitem a nejlepší směsí rašeliny.

Atami janeco lightmix

Univerzální substrát s perlitem a dostatkem živin.

TLED Growing

Kompletní led lampa určená pro předpěstování a zdravý růst rostlin v indoorových pěstebních systémech.

 

Kdy začít rostlinky přesazovat?

Mladé rostlinky je nejlepší přesadit po vyvinutí dvou pravých lístků. Kořenový systém rostliny je už poměrně silný, a tudíž mu při opatrné manipulaci neublížíte. Pokud jste rostlinky předpěstovali v jiffech, nezapomeňte nastřihnout síťku, která drží kořenáček pohromadě. Rostliny přesaďte do většího prostoru, pečujte o ně a můžete se pomalu začít těšit na budoucí úrodu.

 

přesazování rostlinek

Doufáme, že pro vás byl článek užitečný a přejeme vám mnoho úspěchů s předpěstováním vašich rostlin.

 

Hledáte kvalitní sadbovací příslušenství a pěstební média?

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top
×Zavřít vyhledávání
Vyhledat