skip to Main Content
606 522 314 info@specialnizahradnictvi.cz

Vypěstujte si doma rozmarýn! Poradíme vám, jak na to

rozmarynS trochou nadsázky by se dalo říct, že rozmarýn je prostě zázrak. Jde o bylinu pěknou na pohled, která krásně voní, má léčivé účinky a její moc se dá využít mnoha způsoby. Přečtěte si, proč vůbec není od věci doma rozmarýn pěstovat a jak se o něj postarat, jakmile se rozhodnete, že do toho půjdete.

Jak si krásnou a prospěšnou rostlinu vypěstovat doma?

Vypěstovat rozmarýn není úplně nejjednodušší. Nejvíce ho ohrožuje nedostatek světla a vody, plísně a nejrůznější škůdci, kterým se bylinka, o niž není dobře postaráno, neubrání.

Rozmarýn potřebuje více vody přes zimu a méně jí chce přes léto. Neznalost tohoto pravidla často vede pěstitele k nevhodnému přelévání nebo naopak trápení suchem.

Rozmarýn je velmi citlivý vůči plísním a škůdcům, proto je třeba mu v boji s nimi pomáhat. Co se plísní týče, je vhodné dopřát rozmarýnu dostatek proudícího vzduchu, naprosto báječný je alespoň malý větráček, který nedovolí vzduchu stát. Stačí pár hodin denně a nebezpečí plísně se razantně sníží. Pomoci si můžete i umístěním rostliny do dobře větraných místností, například do koupelny či do kuchyně.

Škůdci na rozmarýn útočí zpravidla jen tehdy, je-li už něčím zasažen, například nemá-li dostatek vody či světla. Silná bylina se obvykle dokáže ubránit.

Semena zasejte do lehčího pěstebního média a nepřehánějte to příliš se zaléváním, rostlině byste spíše uškodili. Dopřejte jí dostatek světla, při pěstování v truhlíku či květináči je vhodné vybírat místa slunná nebo částečně stinná (rozhodně však ne místa, kde na ně bude slunce svítit přímo), na nichž se nemusí potýkat s prudkým větrem.

bylinkySemena zasejte asi 0,5 cm hluboko do substrátu a pokropte je rozprašovačem. Ideální je jejich zakrytí jakýmkoli plastovým obalem, který dokáže vytvořit příznivé mikroklima. Semena nejlépe klíčí při teplotním rozmezí 25-30 °C. Dbejte na správné hnojení asi 1x za 14 dní a používejte tekuté, nejlépe organické hnojivo. Při úspěšném pěstování se rozmarýn „vytáhne“ z hlíny po 4-8 týdnech.

Budete-li si chtít rozmarýn rozmnožit, odřízněte asi 15 cm dlouhé výhonky a odstraňte spodní listy. Výhonky potom zapíchněte do substrátu a jen mírně zalévejte.

Náš tip: Vypěstujte si doma více bylinek a zkuste je i prodávat!

Rozmarýn, kam se podíváš

S touto bylinou se dá pracovat jak v kuchyni, tak v koupelně. Vážně. Můžeme s ní kořenit nebo si z ní připravit čaj, který bude prospěšný svými dezinfekčními účinky, který při pravidelném pití posílí paměť a pomůže vám soustředit se na všechny důležité úkoly, který bude pomáhat při trávení a nadýmání a k tomu všemu bude podporovat funkci vašich jater. Čaj z rozmarýnu může být skvělou součástí pitného režimu všech, tedy s výjimkou těhotných žen, u nichž se konzumace nedoporučuje.

Jako koření se nejvíce hodí asi k tučnějším masům, do nádivek, k těstovinám, bramborám či na pizzu.

Koupel s rozmarýnem zase pomáhá při regeneraci svalů a při revmatu, nálev z rozmarýnu může prospět všem vlasům, které potřebují zvýraznit lesk a barvu. Použít se dá i jako kloktadlo nebo ústní voda.

Vypěstujte si skvělého společníka

Pěstovat rozmarýn rozhodně stojí za zkoušku. Aby prospíval a byl zdravý a silný, dopřejte mu dostatek světla, optimum vody a cirkulaci okolního vzduchu, aby ho nepokoušely plísně. Pokud se vám rostlinu podaří vypěstovat, budete z ní mít hned několikerý užitek.

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top
×Zavřít vyhledávání
Vyhledat