skip to Main Content
606 522 314 info@specialnizahradnictvi.cz
Vypěstujte Si Doma Rozmarýn! Poradíme Vám, Jak Na To

Vypěstujte si doma rozmarýn! Poradíme vám, jak na to

rozmarynS trochou nadsázky by se dalo říct, že rozmarýn je prostě zázrak. Jde o bylinu pěknou na pohled, která krásně voní, má léčivé účinky a její moc se dá využít mnoha způsoby. Přečtěte si, proč vůbec není od věci doma rozmarýn pěstovat a jak se o něj postarat, jakmile se rozhodnete, že do toho půjdete.

Jak si krásnou a prospěšnou rostlinu vypěstovat doma?

Vypěstovat rozmarýn není úplně nejjednodušší. Nejvíce ho ohrožuje nedostatek světla a vody, plísně a nejrůznější škůdci, kterým se bylinka, o niž není dobře postaráno, neubrání.

Rozmarýn potřebuje více vody přes zimu a méně jí chce přes léto. Neznalost tohoto pravidla často vede pěstitele k nevhodnému přelévání nebo naopak trápení suchem.

Rozmarýn je velmi citlivý vůči plísním a škůdcům, proto je třeba mu v boji s nimi pomáhat. Co se plísní týče, je vhodné dopřát rozmarýnu dostatek proudícího vzduchu, naprosto báječný je alespoň malý větráček, který nedovolí vzduchu stát. Stačí pár hodin denně a nebezpečí plísně se razantně sníží. Pomoci si můžete i umístěním rostliny do dobře větraných místností, například do koupelny či do kuchyně.

Škůdci na rozmarýn útočí zpravidla jen tehdy, je-li už něčím zasažen, například nemá-li dostatek vody či světla. Silná bylina se obvykle dokáže ubránit.

Semena zasejte do lehčího pěstebního média a nepřehánějte to příliš se zaléváním, rostlině byste spíše uškodili. Dopřejte jí dostatek světla, při pěstování v truhlíku či květináči je vhodné vybírat místa slunná nebo částečně stinná (rozhodně však ne místa, kde na ně bude slunce svítit přímo), na nichž se nemusí potýkat s prudkým větrem.

bylinkySemena zasejte asi 0,5 cm hluboko do substrátu a pokropte je rozprašovačem. Ideální je jejich zakrytí jakýmkoli plastovým obalem, který dokáže vytvořit příznivé mikroklima. Semena nejlépe klíčí při teplotním rozmezí 25-30 °C. Dbejte na správné hnojení asi 1x za 14 dní a používejte tekuté, nejlépe organické hnojivo. Při úspěšném pěstování se rozmarýn „vytáhne“ z hlíny po 4-8 týdnech.

Budete-li si chtít rozmarýn rozmnožit, odřízněte asi 15 cm dlouhé výhonky a odstraňte spodní listy. Výhonky potom zapíchněte do substrátu a jen mírně zalévejte.

Náš tip: Vypěstujte si doma více bylinek a zkuste je i prodávat!

Rozmarýn, kam se podíváš

S touto bylinou se dá pracovat jak v kuchyni, tak v koupelně. Vážně. Můžeme s ní kořenit nebo si z ní připravit čaj, který bude prospěšný svými dezinfekčními účinky, který při pravidelném pití posílí paměť a pomůže vám soustředit se na všechny důležité úkoly, který bude pomáhat při trávení a nadýmání a k tomu všemu bude podporovat funkci vašich jater. Čaj z rozmarýnu může být skvělou součástí pitného režimu všech, tedy s výjimkou těhotných žen, u nichž se konzumace nedoporučuje.

Jako koření se nejvíce hodí asi k tučnějším masům, do nádivek, k těstovinám, bramborám či na pizzu.

Koupel s rozmarýnem zase pomáhá při regeneraci svalů a při revmatu, nálev z rozmarýnu může prospět všem vlasům, které potřebují zvýraznit lesk a barvu. Použít se dá i jako kloktadlo nebo ústní voda.

Vypěstujte si skvělého společníka

Pěstovat rozmarýn rozhodně stojí za zkoušku. Aby prospíval a byl zdravý a silný, dopřejte mu dostatek světla, optimum vody a cirkulaci okolního vzduchu, aby ho nepokoušely plísně. Pokud se vám rostlinu podaří vypěstovat, budete z ní mít hned několikerý užitek.

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top
×Zavřít vyhledávání
Vyhledat