Skip to content
606 522 314 info@specialnizahradnictvi.cz

Jak na pěstování rozmarýnu doma i venku

S trochou nadsázky by se dalo říct, že rozmarýn je prostě zázrak. Jde o bylinu pěknou na pohled s typickým tvarem listů připomínající jehličí, které krásně voní. Tato rostlina původem z pobřeží Středozemního moře má ale také léčivé účinky a jeho moc se dá využít mnoha způsoby.

Není proto vůbec od věci si doma rozmarýn pěstovat. Přečtěte si, jak pěstovat rozmarýn v květináči v bytě nebo na balkoně a jak na jeho pěstování venku na zahradě.

Jak pěstovat rozmarýn doma?

Rozmarýn potřebuje ke svému růstu dostatek světla. Ideálně 6–8 hodin slunečního záření denně. Pokud se rozhodnete pěstovat rozmarýn v bytě, nejlépe se mu bude dařit na parapetu. Nezapomeňte ale rostlinu na parapetu pravidelně otáčet, abyste jí zajistili rovnoměrný růst.

Stejně jako miluje rozmarýn světlo, prospívá mu také proudící vzduch, jelikož je náchylný na plísně. Umístěte ho proto do dobře větraných místností, například do kuchyně nebo do koupelny. Řešením ale může být i malý větráček, který nedovolí vzduchu stát. Stačí pár hodin denně a nebezpečí plísně se razantně sníží.

Přes léto doporučujeme přenést rozmarýn na balkon nebo na terasu. Vyberte mu slunné, ale částečně stinné místo tak, aby na něj nesvítilo přímé slunce neustále. Přečtěte si také, jak si vytvořit zahradu na balkoně.

Pěstování rozmarýnu v květináči je praktické doma i venku

Rozmarýn si můžete vypěstovat v květináči bez jakýchkoliv problémů. Velkou výhodou navíc je, že pak můžete rostlinu v létě pohodlně přenést ven a na zimu zase zpátky dovnitř. Přezimování rozmarýnu se budeme více věnovat v další části článku.

Jak už jsme zmiňovali, rozmarýn je citlivý na plísně, a proto ho zasaďte do květináče s drenážními otvory. Ty se postarají, aby bylina nestála ve vodě.

Jak pěstovat rozmarýn venku?

Rozmarýn na zahradě doporučujeme pěstovat taktéž v květináči nebo jiné nádobě. V našich podmínkách totiž není schopný zimu venku přežít, a proto pro vás bude jednodušší ho zazimovat, pokud ho ze záhonu vytáhnete rovnou i s květináčem.

S vysazením rozmarýnu ven počkejte na teplejší část jara, kdy už nehrozí ranní mrazíky. Zvolte mu slunné místo bez okolních stromů a keřů, které by mu mohly stínit. Vysadit ho můžete například v blízkosti fazolí, zelí, mrkve nebo šalvěje.

Rozmarýnu se nebude dařit v přemokřené zemině. Z tohoto důvodu ho doporučujeme vysadit tam, kde je k dispozici střecha, abyste ho uchránili před vydatným deštěm.

ROOT IT PROPAGATION KIT S PAŘNÍKEM

NŮŽKY PRO CUT

Kvalitní a vždy ostré nůžky najdou uplatnění na každé domácí zahrádce, jsou vybaveny pružinou pro snadnější stříhání a pojistkou proti samovolnému otevření. 

hnojiva Canna

FORESTINA HNOJIVO HOŠTICKÉ NA BYLINKY 0,2L

Tekuté organické hnojivo na bylinky je určeno pro všechny druhy bylinek pěstovaných na záhonech i v nádobách. Po použití hnojiva mají bylinky zdravý vzhled a intenzivní zelenou barvu.

hnojiva Canna

SUŠÍCÍ SÍŤ URBAN 60CM

Skládací závěsná sušící síť Urban o průměru 60cm se šesti patry a reflexními zipy je ideální pro sušení i těch nejdrobnějších bylinek.

Jak a kdy zasadit rozmarýn?

Rozmarýn si můžete vypěstovat jak ze semínek, tak i z odřezků již usazených rostlin. Pokud pěstujete rozmarýn ze semínka, připravte se, že sazenice budou růst poměrně pomalu. Naopak řízky vám porostou rychleji a na vnější výsadbu budou připraveny už za 8 týdnů.

Myslete na to, že rozmarýn potřebuje propustnou půdu, která nezadržuje vodu. Semena proto sázejte do lehčího pěstebního média a nepřehánějte to příliš se zaléváním.

Zasejte je zhruba 0,5 cm hluboko do substrátu a pokropte je rozprašovačem. Ideálně poté semínka zakryjte jakýmkoliv plastovým obalem, který jim zajistí perfektní mikroklima. Semena nejlépe klíčí při teplotním rozmezí 25–30 °C.

Při úspěšném pěstování se rozmarýn „vytáhne“ z hlíny po 4–8 týdnech. Sazeničku po 2–3 měsících následně přesaďte do větší nádoby a umístěte ji ven, nebo na balkon, či na parapet.

Pokud budete sázet rozmarýn venku, připravte si díry hluboké cca 15 cm, do kterých rostlinky vložte. Jednotlivé řízky umístěte ve vzdálenosti alespoň 20 cm od sebe

Jak pečovat o rozmarýn?

Péče o rozmarýn se příliš neliší, ať už ho už ho pěstujete na balkoně, na terase, v bytě nebo na zahradě. Pojďme se proto obecně podívat na to, jak často rozmarýn zalévat a čím ho hnojit.

Jak zalévat rozmarýn? Pravidelně, ale ne příliš

Rozmarýn potřebuje více vody přes léto a méně ji chce přes zimu. Neznalost tohoto pravidla často vede pěstitele k nevhodnému přelévání nebo naopak trápení suchem.

Rozmarýn proto zalévejte pravidelně, ale až ve chvíli, kdy zemina úplně vyschne. Pravidelně půdu kontrolujte a jakmile je suchá zhruba do hloubky 2,5 cm, rozmarýn zalijte. Podívejte se, že část vody vytekla z drenážních otvorů, čímž se vyplavila také nahromaděná sůl, která může rozmarýnu škodit. Dávejte ale pozor, abyste zálivku nepřeháněli a rozmarýn zbytečně neutopili.

Jak poznáte, že má rozmarýn dostatek vody? Jednoduše. Jeho listy budou svěží a zelené.

Jak na hnojení rozmarýnu? Ke kořenům a organickým hnojivem

Při pěstování rozmarýnu dbejte na jeho správné hnojení. Hnojit byste měli cca 1x za 14 dní. Hnojte ho ke kořenům a používejte tekuté, nejlépe organické hnojivo. Přece jen můžete bylinu následně využít i v kuchyni, a tak není vhodné do ní cpát chemii. Do pravidelné péče doporučujeme zařadit také Symbivit bylinky, který je speciálně vyvinutý právě pro aromatické bylinky, jako je i rozmarýn. 

Jak přesadit rozmarýn?

Do přesazení rozmarýnu se pusťte na jaře, kdy mu připravte novou zeminu klidně do stejně velkého květináče. Při přesazování zkraťte kořeny rostliny zhruba o třetinu. Přesazovat doporučujeme do hlinitého substrátu s drobným štěrkem v poměru 2:1. Namísto štěrku můžete použít i perlit.

Jak rozmnožit rozmarýn?

Určitě vás potěší, že množení rozmarýnu není složité. Provést to můžete pomocí zasazení nových semen, nebo řízkováním. 

Při množení rozmarýnu řízkováním odřízněte od vrchu asi 15 cm dlouhé výhonky a odstraňte spodní listy. Výhonky následně dejte do vody, kde zakoření, a poté je zasaďte do zeminy. Po zasazení do substrátu výhonky jen mírně zalévejte.

Kdy a jak stříhat rozmarýn?

Věděli jste, že rozmarýn se dá téměř libovolně tvarovat? Ať už vás napadne cokoliv, v kreativitě se meze nekladou. Stylizovat ho můžete například i do tvaru bonsaje.

Ke stříhání a zaštipování větviček vám budou stačit šikovné zahradnické nůžky. Díky pravidelnému stříhání vám bude rozmarýn rychleji dorůstat.

Co s rozmarýnem přes zimu?

Jakmile klesne teplota pod zhruba 6 °C, bylina přestává zimu zvládat. Nyní si proto povíme více o tom, jak rozmarýn zazimovat.

S příchodem chladnějšího počasí a vydatných dešťů, minimalizujte zálivku, aby rozmarýn neuhníval. Ze zahrady ho přeneste domů, nebo alespoň do skleníku. Během zimních měsíců může rozmarýn přezimovat například v zimní zahradě nebo v bytě.

Jak sklízet rozmarýn?

Bylinu můžete sklízet po celý rok. Nejlepší je však provádět sklizeň na jaře nebo na začátku léta těsně před rozkvětem rostliny. Sklízet můžete jak celé snítky, tak i jen lístky, které pak lze využít čerstvé nebo sušené.

K sušení a léčebným účelům se listy sbírají primárně od května do srpna, kdy jsou ještě mladé a ohebné. Ustřižené větve a lístky sušte při teplotě 30 °C. Skvěle vám k tomu poslouží skládací závěsná sušicí síť.

Rozmarýn můžete ale sušit i v sušičce potravin. Sušený rozmarýn následně uchovávejte na chladném a tmavém místě v uzavřené skleněné nádobě.

Rozmarýn najde v domácnosti široké uplatnění 

V domácnosti můžete pracovat s čerstvým i sušeným rozmarýnem. Zde pro vás máme několik tipů, jak vypěstovanou rostlinu zužitkovat:

  • Připravte si rozmarýnový čaj, který je proslulý svými dezinfekčními účinky. Pravidelné pití čaje s rozmarýnem posiluje paměť a pomůže vám soustředit se na všechny důležité úkoly. Zároveň ale také pomáhá s trávením a při nadýmání a podporuje funkci jater. Pozor, čaj z rozmarýnu se nedoporučuje těhotným a kojícím ženám. 
  • Okořeňte si s rozmarýnem život a přidejte ho do různých pokrmů. Nejvíce se hodí k tučnějším masům, do nádivek, k těstovinám, bramborám či na pizzu. Pozor ale na jeho silné aroma.
  • Koupel s rozmarýnem pomáhá při regeneraci svalů a při revmatu. Nálev z rozmarýnu může prospět vlasům, které potřebují zvýraznit lesk a barvu.
  • Použít se dá rozmarýn ale i jako kloktadlo nebo ústní voda.

Rozmarýn vs. škůdci a choroby

Nejčastějším problémem, se kterým se u rozmarýnu setkáte, je nepříjemná bílá plíseň. Ta je způsobená přelíváním byliny a jejím řešení je omezení zálivky. Může se ale také stát, že bude rozmarýn žloutnout, nebo mu začnou hnědnout listy. I v takovém případě může být problémem nadměrné zalévání.

Nejlepší obranou proti všem houbovým chorobám je dobrá péče a správné umístění rozmarýnu. A protože opakování je matka moudrosti, připomínáme, že bylina potřebuje slunné stanoviště a aby okolní vzduch cirkuloval. Pokud i přes zajištění těchto podmínek naleznete na rostlině například nemoc padlí, která se vyznačuje popraškem bělavých jemných spór rostliny, sáhněte po organickém fungicidním spreji.

V případě, že narazíte na mšice nebo jiný drobný hmyz, použijte dostupné postřiky, které vám pomohou, se jich zbavit.

Vypěstujte si vlastní rozmarýn

Jak vidíte, domácí pěstování rozmarýnu rozhodně stojí za zkoušku. Pusťte se do toho a pořiďte si na našem e-shopu vše, co k vypěstování zdravého rozmarýnu potřebujete.

1 komentář k zobrazení

  1. Dobrý den, znám spoustu lidí, kteří pěstují rozmarýn venku i přes zimu a patřím mezi ně. Stačí trochu chráněnější místo.

    Milan Svoboda

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top
Vyhledat