skip to Main Content
606 522 314 info@specialnizahradnictvi.cz
Ledoví Muži Jsou Za Námi, Nastal čas Přesazování Rajčat

Ledoví muži jsou za námi, nastal čas přesazování rajčat

Nejoblíbenější zeleninou na českých zahrádkách je bezpochyby rajče. Mezi pěstiteli vedou rajčata tyčková, keříčková a zakrslá keříčková. Správný pěstitel vysévá semínka rajčat na začátku března, aby je měl na jaře v plné síle připravené k sázení do skleníku nebo do záhonu.

Přemýšlíte nad tím, kdy přesadit rajská jablíčka a vychutnávat si sladké výpěstky? Pak zbystřete. Právě nastala ideální doba, kdy sázet rajčata ven. Nemělo by to být dřív než v polovině května, tedy po tzv. ledových mužích. Ti letošní už jsou za námi.

Vysev Rajcat
Vysadba Rajcat

Které odrůdy se hodí na zahradu, do skleníku a do květináče

Možná disponujete vlastní zahradou, třeba se ale chystáte pěstovat rajčata ve větším květináči. Až se rozhodnete, kde lahodnou zeleninu pěstovat, vyberte ten správný druh. Ne každému rajčeti bude vyhovovat malý prostor pro růst.

  • Pěstování ve skleníku/foliovníku – pro rajčata je tento druh pěstování doslova luxus. Do skleníku nebo foliovníku pořizujte tyčková rajčata indeterminantních nebo polodeterminantních odrůd a k nim rovnou dřevěné tyčky nebo ocelové spirály, po kterých se vám budou krásně pnout. Tyčková rajčata mají tendenci pnout se až do dvoumetrové výšky, takže je nezapomeňte pravidelně krátit a vyštipovat boční výhony. Ve skleníku sázejte výpěstky v řádcích po cca 40 cm.
  • Pěstování na záhonu – tady se to má s pěstováním podobně jako s tím ve skleníku. Jen se ještě více zaměřte na venkovní teploty, aby vám sazeničky při nočním chladu nechřadly. Vybírejte tyčková rajčata přímo určená pro venkovní pěstování, budou odolnější.
  • Pěstování na terasách a balkonech – můžete zvolit velký květináč, plastový kbelík s proděravělým dnem, nebo rovnou samozavlažovací truhlík. Zajistíte díky němu stálou závlahu, ale zabráníte přemokření a tím pádem i riziku tvorbě plísní. Pro pěstování na menším prostoru jsou ideální keříčková a zakrslá keříčková rajčata determinantních odrůd (Bogus Fruchta, Red Robin, Black Cherry). Obejít se můžete i bez opory, ale přesto menší tyčky doporučujeme. Malé sazenice vysazujeme ve sponu 50×25 cm až 70×25 cm. 

Jak vysadit rajčata do záhonu krok za krokem

Pokud vám na parapetu, nebo dokonce v pěstební místnosti vyrostly sazenice, je ideální čas je přesadit do většího prostoru. Jak na to? Tady máte 10 rad:

  1. Zvolte správné počasí – pro předpěstování je vhodná teplota okolo 15 °C. Většinou ale zahrádkáři předpěstovávají sazenice na parapetu, kde se pokojová teplota pohybuje od 17 do 21 °C. Ven je pak možné výpěstky přesouvat, až když se noční teploty pohybují nad 7 °C.
  2. Možná budete pikýrovat 2× – není výjimkou, že si sazenice rajčat žádají dvojité pikýrování (přesazení). Nejdříve se vysévají semínka do výsevního truhlíku a vzešlé rostliny pak ještě do kelímků. Ve chvíli, kdy má sazenice první dva pravé lístky, může jít ven.
  3. Sazeničky otužujte – aby malé rostliny zvyklé na domácí podmínky nezažily venku šok, připravte je na změny teploty otužováním. Jak to provedete? Prostým větráním nebo přesunutím sazenic do teplot jen okolo 10 °C a pak až ven.
  4. Zvolte správný substrát – vhodné je smísit hlínu ze záhonu, kompost a posečenou trávu. Není nutné složitě vymýšlet, jaký substrát pro rajčata namíchat a v jakém poměru. Zkrátka sáhněte rovnou po substrátu přímo určeném pro rajčata a máte vyhráno.
  5. Zajistěte sazenicím prostor – zapamatujte si číslo 40. Přesně tolik centimetrů by od sebe měly být rostlinky vzdálené, aby se jim dařilo. V květináči nebo truhlíku je to samozřejmě méně.
  6. Myslete na hloubku – připravte si pro sazenice poměrně hluboké jamky. Pomozte si sázecím kolíkem
  7. Zapíchněte tyčky nebo spirály – tyčková rajčata ve skleníku i na vyvýšeném záhonu potřebují oporu v podobě silnějších a nejméně 1,5 m vysokých tyček. Pokud se vám nedaří tyčky do hlíny zapíchnout, připravte si pro ně díru za pomoci kovové tyče. Práci vám usnadní i zemina prolitá vodou. Vyšší náklady, zato delší trvanlivost mají kovové spirály.
  8. Proveďte první zálivku – tu si nejlépe připravte předem. Budete totiž potřebovat alespoň den odstátou vlažnou vodu.
  9. Vyštípávejte boční výhony – aby rostlina dala co nejvíce síly do sladkých šťavnatých plodů, nenechte její výhony přerůstat. 
  10. Přihnojujte během pěstováníkvalitní hnojivo na rajčata se postará o dostatek živin i lepší chuťové vlastnosti. Proto zálivku rozumně obohacujte.

Náš tip: Pokud vás i po ledových mužích překvapí nízké teploty, přikryjte sazenice rajčat netkanou textilií. 

Chcete rajskou úrodu? Vyvarujte se 5 nejčastějších chyb

Nejeden pěstitel rajčat se dopustil chyby, která se neblaze odrazila na následné sklizni. Proto přinášíme 5 chyb, kterých se jiní dopustili a vy se jim můžete obloukem vyhnout:

  1. Přerůstání sazenic – pokud máte pocit, že sazenice nabírají na rychlosti růstu, a ven by ještě neměly jít, přesuňte je do chladnější místnosti. Možná vám tak rychle rostou právě díky přetápění.
  2. Nepravidelná zálivka – rajčata si žádají dostatek vody, ale zase ne tolik, aby je ohrozily plísně. Přelití předejdete pomocí drenáže v zemině, využitím pěstební nádoby s otvory nebo samozavlažovacím systémem.
  3. Rizika ve skleníku – větvičky se nesmí dotýkat skla, aby se rostlina nepřehřála nebo dokonce nespálila. Proto zaštipujte boční výhony a přivažte pečlivě rostliny k tyčkám.
  4. Pozor na nesnesitelné sousedy – věděli jste, že se nesnesou okurky a rajčata vedle sebe? Nebo že rajče nemá rádo brambory, červenou řepu ani bazalku? Podívejte se, jaké rostliny byste od rajčat měli také držet dál.
  5. Zabraňte tvorbě plísní – rajčata nejvíc ohrožuje plíseň bramborová. Projevuje se nejdříve šedozelenými skvrnami, které se ale rychle šíří. Listy při této plísni bývají seschlé, jako by je spálilo slunce. Plody jsou scvrklé a vrásčité. Pozor si dejte také na plíseň šedou, která dokáže celé rostliny potáhnout šedavým plakem a úplně je zničit. Nejlepší je působit proti plísním preventivně, a to vhodným postřikem. Neaplikujte ho na přímém slunci, ale raději když je pod mrakem.

Náš tip: Zahradničtí fajnšmekři jistě ocení pH a EC metry, díky kterým zajistí rostlinám nejen správné pH, ale také koncentraci živin.

Chcete si vypěstovat vlastní rajčata v zimě? Jděte do toho!

Maruška musela v zimě pro jahody ke dvanácti měsíčkům. Tam se vy pro rajčata během zimních měsíců rozhodně vydávat nemusíte. Vypěstujte si rajčata v interiéru, třeba v kuchyni nebo zimní zahradě.

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top
×Zavřít vyhledávání
Vyhledat