skip to Main Content
606 522 314 info@specialnizahradnictvi.cz

Účinné osvity výbojek a vhodnost jejich spektra pro rozdílné fáze růstu rostliny

Rostlina je živým organismem s množstvím nároků, potřeb a požadavků. Vlhkost, stejně jako dostatek živin v kombinaci s vhodným typem osvětlení má na výsledný výpěstek značný vliv. Jelikož jsou ovšem nároky jednotlivých rostlin velmi rozdílné, začínajícímu pěstiteli dá poměrně zabrat, než je všechny odhalí. Květináče s uschlými rostlinkami končící na kompostu či v odpadkovém koši nikomu na náladě nepřidají. Pojďme se proto společně podívat na další potřebu, kterou je v tomto případě světlo a jeho samotné spektrum.

Rostliny nápadně podobné člověku

Součástí celého barevného spektra je světlo, které jsme schopni vnímat a zároveň též světelné paprsky, jež naše oko nezachytí. A protože jsou vybojka-gibrostliny v mnohých ohledech velmi podobné člověku, bude nás zajímat právě viditelné světlo, jehož vlnová délka se pohybuje v rozmezí mezi 400 až 750 nm. Taková rostlina však na rozdíl od člověka vnímá světlo nikoli očima, ale celým povrchem svého těla – čili listy, stonky, ale i samotnými květy. Na jednotlivých částech jsou totiž umístěny speciální receptory, které mají za cíl jediné – vstřebat co nejvíce světla, s nímž rostlina dále pracuje. Nutno podotknout, že na rozdíl od člověka je rostlina na světlo mnohem citlivější. Nedostatek nebo naopak jeho nadbytek tedy může nadělat více škody, nežli užitku.

Halogenidové vs. sodíkové výbojky

Rostlina vyžaduje rozdílné množství světla pro každou z fází růstu. Obecně lze říci, že pro samotný růst jsou nejlepším řešením halogenidové výbojky, pro kvetení pak výbojky sodíkové. Specifikem sodíkových výbojek je skutečnost, že se pod nimi daří i rostlinám v růstové fázi.  I zde ovšem platí několik zásadních rozdílů. Zásadní spočívá v tom, že halogenidové výbojky emitují více světla zasahujícího do modrého spektra, které potřebují rostliny k tvorbě zelené hmoty. Co z toho vyplývá? Rostliny rostoucí pod tímto druhem světla mají obecně silnější listy i stonky, na druhou stranu ovšem rostou pomaleji. U rostlin, které jsou pěstovány pod sodíkovou výbojkou, můžeme pozorovat rychlejší růst, ale též slabší stonky.

Jaká výbojka je nejvhodnější?

vybojka-powerplantPro všechny fáze je tedy vhodnější použít sodíkovou nikoli halogenidovou výbojku. Optimálním řešením je potom použití halogenidové výbojky
pro fázi růstu a sodíkové pro fázi kvetení. V současné době však můžete na trhu pořídit též duální výbojky, které ve své podstatě představují sodíkovou HPS výbojku se zvýšeným podílem modré části spektra. Tyto výbojky je pak možno použít během celého pěstebního cyklu.

Účinné osvity výbojek – přehled:

Účinný osvit výbojky lze ještě více umocnit použitím vhodného stínidla – širokozářiče

Kde pořídit vhodnou výbojku?

I zde se vyplatí sázet na známé a ověřené prodejce. O kvalitě výbojky a jejím přínosu pro jednotlivé fáze rostliny by vás měla přesvědčit nejen konkrétní značka, ale také cena. Nápadně levným výbojkám a „no name“ výrobkům se v tomto případě vyplatí vyhnout. Ve finále by totiž tato koupě mohla nadělat více škody nežli užitku. Bohatou nabídku různých typů výbojek naleznete v e-shopu SpeciálníZahradnictví.cz.

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top
×Zavřít vyhledávání
Vyhledat