Skip to content
606 522 314 info@specialnizahradnictvi.cz
Jak Si Vybrat Správnou Velikost Indoor Pěstírny?

Vyberte správnou velikost své domácí pěstírny. Poradíme vám!

Toužíte po vlastní zelenině a voňavých bylinkách také v zimě, případně nemáte k dispozici svůj kousek zahrádky, na kterém byste během teplejších měsíců mohli zahradničit? Pěstujte indoor.

K indoor pěstování neboli pěstování uvnitř místnosti budete nejprve potřebovat domácí pěstírnu o správné velikosti, která bude vyhovovat vašim rostlinám i prostorovým podmínkám. Poradíme vám, na co se zaměřit a na co si dát při výběru správné velikosti pozor.

4 otázky, na které byste si měli odpovědět

1) Co budete pěstovat?

První a nejdůležitější otázka je jasná a většina z vás už na ni jistě zná odpověď. Velikost pěstírny by se měla odvíjet především od velikosti rostlin, pro které je určená. To dá rozum.

Odhadněte správnou velikost květináče pro indoor pěstování.

S tím také souvisí velikost květináčů, kterou je třeba při výběru pěstírny zohlednit, protože čím větší rostliny pěstujete, tím více prostoru pro své kořeny budou potřebovat.

Pokud budete pěstovat například rostliny zhruba 60 cm vysoké, budete potřebovat květináč o objemu alespoň 3,5 litru. Velikost pěstebního prostoru pro jednu rostlinu bude v takovém případě cca 30 cm x 30 cm. A při pěstování 4 takových rostlin se dostanete na velikost pěstírny 60 x 60 cm. To stejné si snadno přepočítáte i na svůj konkrétní případ.

Odhad nároků rostliny na prostor podle výšky:

Velikost rostliny (cm)

Velikost květináče (l) Nároky na prostor (cm)

60

3,5

30 x 30

80

6

40 x 40

100 11

50 x 50

 

2) Nebudou vaše rostliny až příliš vysoké?

Při indoor pěstování je třeba si uvědomit, že světlo použité v boxu nemá takový účinek jako sluneční záření. Rostliny neprosvítí tolik do hloubky. Z tohoto důvodu je zbytečné pěstovat příliš vysoké kytky v domácí pěstírně. Především proto, že se jim musí v období růstu svítit delší dobu a účet za elektřinu tak rychle naroste.

3) Kolik chcete do pěstírny investovat?

Nicméně lidé pak často mají tendence vybírat větší pěstírny, které jsou z jejich pohledu univerzálnější. Od velikosti pěstírny se ale odvíjí i její cena a náklady na provoz, to je potřeba si uvědomit.

4) Jaké máte k dispozici prostory?

S prostorem je také potřeba nakládat opatrně, váš byt by měl být především útulným a příjemným místem, kde většinu pokoje nezabírá domácí pěstírna. Navíc se vaše vysněná velikost pěstírny samozřejmě nemusí do všech místností vejít, proto vezměte metr a začněte vyměřovat.

Od velikosti pěstírny se odvíjí mnoho

Čím větší pěstírna, tím větší budete potřebovat výkon osvětlení i ventilace. To ale není všechno. Pro větší plochy je vhodnější širokozářivé osvětlení, naopak pro menší prostory dejte přednost hlubokozářivému. Více se dozvíte v článku z našeho magazínu, který se osvětlení indoor pěstíren přímo věnuje.

Pro indoor pěstování jsou důležité i osvětlení a ventilace.

A ještě se zaměříme na ventilaci, která je také pro indoor pěstování nesmírně důležitá. Stará se o výměnu vzduchu a dodávku potřebného kyslíku i oxidu uhličitého. Zároveň snižuje vlhkost a odvádí přebytečné teplo, které vytváří osvětlení. Při zapojení pachového filtru dokonce odstraňuje nepříjemný zápach, který některé druhy rostlin se zálibou vydávají. Při výběru ventilace se proto zaměřte na její výkon odvíjející se od velikosti pěstírny, výkonu osvětlení a naopak.

Tak už máte jasno, jak velkou pěstírnu si pro své indoor pěstování vyberete?

Pořiďte si vlastní domácí pěstírnu

S výběrem vám na našem e-shopu ochotně poradíme.

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top
Vyhledat