Někdo ji miluje, jinému zase přijde hořká a trpká. Tak či tak se rukole musí nechat, že obsahuje opravdu celou řadu vitamínů, zlepšuje zažívání, posiluje imunitní systém a podporuje chuť k jídlu.
Březen a duben na zahradě: Které zahradnické práce už volají o pozornost
Březen a duben jsou měsíci, kdy by se měla probouzet nejen příroda, ale už i samotní zahradníci. Zimu nechte za zády a pusťte se do jarního zahradničení. Právě teď je ideální období pro přesazování, množení rostlin, nový výsev, ale třeba i pro první práce ve sklenících.
Okrasná zahrada, která potěší oči
Příprava zahrady na jaro se týká určitě okrasných zahrad. Na své si přijdou ti, kteří nepotřebují sklízet úrodu, ale jde jim zejména o krásu zahrady, jež dýchá příjemnou atmosférou. Až bude v rozpuku, užijete si v ní relaxace a odpočinku při pohledu na květy, okrasné keře či stromky.
Co dělat na okrasné zahradě v březnu a dubnu:
- Odstraňte fólie z rostlin i chvojí – pokud jste jako ochranu před zimou použili fólie, je čas dát je pryč a nechat rostliny volně dýchat.
- Vyčistěte záhony – je čas na jarní přípravu půdy. Vyhrabejte staré listí a mech ze záhonů pro trvalky, popínavé rostliny i jarní cibuloviny. Záhony zlehka nakypřete.
- Kompostujte – uleželý kompost vryjte do zeminy. Můžete využít svůj vlastní kompost, u nás najdete i návod na to, jak si ho založit.
- Postarejte se o jehličnany – svázali jste je na zimu, aby odolaly těžkému sněhu? Pak je v tuto dobu rozvažte. Navíc si vaše okrasné jehličnany zaslouží důkladnou zálivku.
- Prořežte růže – udělejte první jarní řez růží a na přelomu března a dubna jim přihnojte půdu.
- Dejte živiny trávě – abyste si v létě užívali anglického trávníčku na zahradě, vyživte trávník už teď. Jednoduchou metodou je rozhodit na plochu trávníku vápnitý dolomit. Okrasné trávy sestřihněte.
- Vyberte silné jedince – ty, které jsou poškozené, uschly nebo umrzly, z okrasných dřevin odstraňte a dejte prostor těm, co jsou úplně v pořádku. Můžete vysadit nové. Zvolte ale vhodnou chvíli, kdy už budete mít jasno v tom, že nepřijdou žádné mrazíky.
- Začněte pracovat na skalce a jezírku – pokud je okrasou vaší zahrady skalka, v tuto dobu ji zryjte. Jezírko je zase třeba vyčistit.
- Vysaďte letničky – věnujte pozornost nejen trvalkám, ale i letničkám. Ty v prvních jarních dnech můžete zasadit, nejlépe do kvalitního substrátu. Pokud ještě není předpověď počasí ideální a vypadá to na pořádný chlad, některé letničky budete muset prozatím zakrýt. Postačí vám ochranný kryt, který budete zpočátku používat na noc i den, později jen na noc a poté už vůbec. Rostlinky s tímto otužováním lépe zvládnou klíčení.
Užitková zahrada, co nese dobré plody
Pro ty, kteří rádi sklízí vlastní výpěstky v podobě ovoce, zeleniny nebo třeba bylinek, je ideální užitková zahrada. I na té je třeba začít pracovat už se začátkem března.
Co dělat na užitkové zahradě v březnu a dubnu:
- Zryjte záhony, kompostujte, stejně jako u okrasné zahrady.
- Vysejte otužilou zeleninu – mezi otužilé druhy zeleniny, které zvládnou i chladnější jarní teploty, patří mrkev, petržel, špenát, ředkvičky nebo třeba méně známá lahůdka – černý kořen. Sít můžete i salát nebo kopr. Zhruba od poloviny března lze vysévat i papriky, česnek nebo šalotku. Semínkům je třeba zajistit dostatek vlhka. To zvládne udržet například mulč nebo fólie.
- Kdy se pustit do choulostivých druhů zeleniny – cukety, rajčata, květák nebo okurky si žádají citlivější přístup, jsou méně otužilé, a tak je radši předpěstujte v truhlících na teplejším místě, než je jarní záhon. Ven je vysaďte až koncem března nebo začátkem dubna.
- Opečujte ovocné stromy – věnujte pozornost ovocným stromům, zkontrolujte, zda nejsou po zimě poškozeny, a pokud ano, ošetřete je. Proveďte postřik, pokud se o vaše stromky pokouší škůdci. Nastal čas i na základní řez jabloní a hrušní. Pokud chcete vysadit nové stromy, pořiďte meruňku, broskvoň nebo ořešák.
- Řízněte do ovocných keřů – prořežte vinnou révu, rybíz, angrešt, jostu nebo lísku. Maliník nebo ostružiník zkraťte klidně na 130 cm. Příliš krátké šlahouny odstřihněte klidně už u země
Zamilujte se do svého skleníku
S příchodem prvních jarních dnů je nejvyšší čas dát znovu pěknou tvář vašemu skleníku. Očistěte ho, naleštěte skleněné výplně, připravte záhonky a klidně už do nich něco zasejte. Že nevíte co? Tady máte inspiraci, jaké rostliny lze pěstovat ve skleníku. Tak ať se vám sezóna vydaří!
0 komentářů k zobrazení