Skip to content
606 522 314 info@specialnizahradnictvi.cz
Vhodné osvětlení pro aeroponii.

Láká vás aeroponie? Nezapomeňte na správné osvětlení

Pokud jste nadšenými pěstiteli a rádi zkoušíte něco nového, možná už jste začali uvažovat o aeroponickém pěstování. Tento vyšší level zahradničení spočívá v zavěšení rostlin za stonky. Přemýšlíte jak? Bez hlíny! Kořeny zkrátka volně visí ve vzduchu, profi pěstitelé je navíc postřikují živným roztokem.

Co určitě pořídit k aeroponickému pěstování

Sadbovací kostka.Než se pustíte do aeroponie, k sazenicím nakupte vše potřebné. V prvé řadě byste neměli zapomenout na plastový košík. Do něj zasadíte rostlinu. Hlínu sice potřebovat nebudete, drobnou oporu v podobě inertního pěstebního média ovšem ano. Mezi ty nejoblíbenější patří kamenná vlna rockwool, keramzit nebo kokosové vlákno.

O tom, jak v praxi použít inertní pěstební média, jsme pro vás již psali. Inspiraci tedy najdete v článku zde.

Aby kořeny dostávaly potřebné množství živin, můžete se o postřik postarat vlastními silami. Mnohem jednodušší to ale bude pomocí trysek, které živný roztok automaticky rozpráší do prostoru za vás.

A protože rostliny ke svému životu potřebují dostatek světla, není úplně na místě spoléhat se pouze na sluneční svit. Nahradit ho můžete profesionálním umělým osvětlením.

Výběru osvětlení věnujte dostatek času

Aby fotosyntéza fungovala, jak má, zajistěte rostlině pravidelný přísun světla pomocí zářivek, stínidel a spínacích lamp. Správné osvětlení je skutečně důležitou součástí aeroponického pěstování, proto ho vybírejte pečlivě. Elektrickou energii můžete převést na světlo například pomocí:

  • Zářivek – můžete je znát také pod názvem kompaktní fluorescenční výbojky nebo CFL výbojky. Některé CFL výbojky již mají tlumivku zabudovanou do svého těla, takže k ní už stačí zajistit jen reflektor s objímkou.
  • LED osvětlovacích modulů – tohle budete mít úplně bez práce. Jde o kompletní osvětlení. Stačí strčit kabel do zásuvky a máte vystaráno. Zvažujete-li tuhle metodu, doporučujeme se informovat o všech výhodách i nevýhodách LED osvětlení.

Co rostlina, to jiné spektrum

Výbojka Osram.

  • Věděli jste, že orchideje potřebují světlo 12 hodin denně, a okurky dokonce 14? Jak je tomu s poměrem světla a tmy u dalších rostlin, se dozvíte zde.
  • V potaz je třeba brát různá světelná spektra. Jiné potřeby totiž mají rostliny v období růstu a jiné ve fázi květu.

Výběr správného osvětlení

Při výběru osvětlení zvažte také rozměr plochy, kterou potřebujete osvětlit. Bude to celá místnost, malý kus pokoje, nebo skleník? Pokud bude prostor menší než 1 m², vystačíte si s výbojkami o nižším výkonu nebo CFL.

Dalším faktorem, který je třeba při výběru osvětlení zohlednit, je požadavek vámi zvolené rostliny na teplo. S výbojkou, která má nižší výkon, řekněme 400 W, spotřebujete méně elektřiny a získáte méně tepla. Stejných výsledků byste dosáhli s LED modulem o výkonu 300–360 W. Aby byla úroda vyšší, bude to chtít vyšší intenzitu světla. Pak zvolte výbojku o výkonu 600 W.

Dopřejte rostlinám to nejlepší

Bez světla se žádný život neobejde – ani lidský, ani ten rostlinný. Když už se pustíte do netradičního pěstování, které je o více než chlup náročnější než klasické pěstování v hlíně, určitě svým rostlinám dejte to nejlepší. Od toho se totiž budou odvíjet výsledky. A vy přece chcete sklízet výtečné plody a kochat se nádhernými květy.

Pěstování bez hlíny na jednom místě

Chcete se dozvědět více o pěstování za pomoci živného roztoku? Pak si zdarma stáhněte e-book o hydroponii, ve kterém se dozvíte vše, co potřebujete.

Comments (0)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top
Vyhledat