skip to Main Content
606 522 314 info@specialnizahradnictvi.cz
Vermikulit – Všestranný Pomocník Pro Hydroponii I Pěstování V Substrátu

Vermikulit – všestranný pomocník pro hydroponii i pěstování v substrátu

Zajímáte se o hydroponii, chcete svým rostlinkám dopřát optimální přísun vody a hnojiva nebo byste si rádi vyzkoušeli domácí pěstování hub? Se vším vám pomůže vermikulit, přírodní obohacovač substrátů, pro který by jistě hlasovalo minimálně devět z deseti rostlin.

 

Co je vermikulit?

Vermikulit je minerál (křemičitan hořečnatohlinitoželezitý), který se těží snad ve všech koutech světa. Své uplatnění našel ve stavebnictví, díky výborným vlastnostem si ho ovšem rychle oblíbili také pěstitelé po celém světě. Je stoprocentně přírodní, bez jakéhokoli zápachu a snadno odolává plísním a bakteriím. Navíc je sterilní a neobsahuje azbest ani jiné toxické částice.

 

Podpora růstu kořenů a významná úspora vody i hnojiv

Vermikulit má jednu výjimečnou schopnost. Zadržuje vodu a hnojiva. Možná se teď v duchu ptáte, co je na tom tak skvělého. Hned to vysvětlíme.

Zadrženou vodu, které dokáže načerpat až čtyřnásobek své hmotnosti, vermikulit postupně distribuuje ke kořenům, a napomáhá tak jejich zdravému růstu. S vermikulitem se vám jen tak nestane, že byste své rostlinky přelili, nebo je naopak nechali strádat. Na podobném principu vermikulit funguje, i pokud jde o hnojiva. Do půdy je uvolňuje postupně, aby došlo k jejich rovnoměrné distribuci. Díky tomu vám jedna dávka hnojiva déle vydrží a rostlinky dostanou přesně tolik živin, kolik v danou chvíli potřebují.

Živiny ovšem neputují jen z doplňkových hnojiv. Samotný vermikulit je bohatý na některé minerály. Převládají hořčík, draslík, vápník, křemík nebo mangan, najdeme tam ale i celou řadu dalších stopových prvků.

 

Jak a kdy vermikulit využít?

Vermikulit má všestranné využití. Hodí se pro klíčení i samotné pěstování rostlin, výborně poslouží v hydroponii, nebo dokonce i při sušení ovoce. Jak přesně funguje a jak s jeho využitím pěstovat?

Vermikulit je možné využít v kombinaci se substrátem, nebo zcela samostatně. Záleží na fázi, ve které se rostlina nachází, a také na způsobu pěstování. Při pěstování pokojových rostlin se doporučuje dávkovat 30 % vermikulitu na 70 % substrátu, v případě klíčení, řízkování nebo pěstování v závěsných truhlících je doporučený poměr 50 : 50. Pro efektivní klíčení se stimulací růstu kořenů můžete použít samostatný vermikulit bez dalších přísad. Pokud se pustíte do hydroponie, smíchejte 75 % vermikulitu s 25 % keramzitu. No a pokud chcete ochránit před plísní a vlhkostí i svou sklizeň, můžete vermikulit využít při sušení ovoce. Stačí pod plody umístit 2–5centimetrovou vrstvu granulí, které se postarají o zajištění ideálních podmínek.

 

Vypěstujte si houby v pohodlí domova

Patříte mezi milovníky hub? A věděli jste, že pořádnou úrodu můžete sklízet během celého roku a nejen v lese? Vypěstujte si houby v pohodlí domova. Vermikulit, který se při jejich pěstování využívá samostatně nebo jako základ substrátu, bude ideálním pomocníkem. Snad úplně všechny oblíbené druhy hub si s vermikulitem rozumí právě z toho důvodu, že jejich mycelium zůstává ve vlhkém prostředí, na které si potrpí. Kromě toho je houbový substrát s vermikulitem dobře provzdušněný, což přispívá k celkovému zdraví a bohaté tvorbě plodnic.

 

Pěstování brambor není žádná věda

A co takhle k houbám přidat i doma vypěstované brambory? Není třeba pole, stačí i menší záhon – a samozřejmě vermikulit, který urychlí klíčení a vývoj hlíz, ochrání je před plísní, dodá bramborám potřebné minerály a postará se o optimální vlhkost a distribuci hnojiv. Brambory sázejte nejlépe v období od konce března do druhé poloviny května. Ideální je vytvořit brázdu (jako to můžeme vidět právě i na polích) a do té brambory umístit. K hlízám nezapomeňte přisypat 1–2 hrsti vermikulitu.

 

Zkuste příště přimíchat trochu perlitu

Vermikulit můžete obohatit i o vlastnosti a schopnosti jiných doplňků nebo ho využít při míchání vlastního substrátu. Vyzkoušejte třeba perlit, který má s vermikulitem mnoho společného. Perlit je vulkanická hornina, která se pro zahradnické účely používá ve formě malých granulí. Ty dokážou podobně jako vermikulit zadržet vodu, ovšem ne na tak vysoké úrovni. Primárním účelem perlitu je provzdušnění kompostu pro rostliny. Skvěle se v něm daří rostlinám, které vyžadují dobrou drenáž kořenového systému (například sukulenty).

Oproti tomu vermikulit dokáže kromě vody efektivně zadržovat i živiny, chrání rostliny před nadměrnou vlhkostí a s ní související plísní. Spojením těchto dvou přírodních produktů zaručíte svým rostlinkám ty nejlepší podmínky. Zkuste příště perlit přimíchat do vermikulitu. Tím se postaráte o dostatečný přísun kyslíku a optimální vlhkost kořenového systému.

Vše o hydroponii najdete v našem e-booku

Zaujal vás vermikulit díky hydroponii, kterou byste si rádi vyzkoušeli u sebe doma? Připravili jsme pro vás e-book plný tipů a rad. Pomůže vám nejen s výběrem všech potřebných pomůcek, ale také s celým procesem. Stáhnout si ho můžete zdarma.

 

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top
×Zavřít vyhledávání
Vyhledat