skip to Main Content
606 522 314 info@specialnizahradnictvi.cz

Pěstování indoor krok za krokem X: celoroční pěstování, jeho specifika a náklady na údržbu

bazalkaNa rozdíl od tradičního venkovního pěstování se při indoor pěstování můžeme z rostlin a jejich plodů radovat po celý rok. Tato činnost je však velmi specifická a mnoho pěstitelů, kteří by s ní rádi začali, se obává nejen právě těchto specifik, ale i nákladů, které je mohou potkat. Pojďte se s námi podívat, že pěstovat můžete bez obav a že indoor pěstování rozhodně není jen aktivita pro zámožné.

Proč můžeme pěstovat celoročně?

Pro indoor pěstování volíme pěstební box nebo místnost, v níž se dá po celý rok měřit a regulovat teplota, kterou lze udržovat konstantně a nezávisle na právě vládnoucím ročním období. Teplotu můžeme velmi snadno sledovat pomocí teploměrů a upravovat pomocí ventilátorů nebo topení, podle toho, jaké změny chceme dosáhnout. Teplota by se měla pohybovat mezi 27-29°C během doby svícení (den) a na dobu tmy (noc) by měla klesnout ideálně o 10°C.

Stejně tak snadný princip funguje u vlhkosti vzduchu. Na její měření potřebujeme vlhkoměr, který už bývá součástí moderních teploměrů. Ideální je udržovat vlhkost na 80 % po dobu růstu, pouze na 3-4 týdny před sklizní, při fázi květu, je třeba vlhkost snížit na 40-60 %. O vhodnou vlhkost se dokážete postarat díky ventilaci.

Substrát vs. hydroponie – rozdíl nejen v pěstebním médiu

Když mluvíme o specificích indoor pěstování, musíme zmínit pěstování v substrátuhydroponické pěstování, což jsou dvě nejčastější varianty, s nimiž se v této oblasti setkáváme. Nejviditelnější rozdíl je samozřejmě v pěstebním médiu, kterým je v jednom případě substrát obohacovaný o potřebné látky a ve druhém případě živný roztok. To, čeho si pěstitel všimne brzy poté, je rychlejší růst rostlin pěstovaných hydroponicky a také častější sklizeň.

Finanční náročnosti se bát nemusíte

K celoročnímu pěstování v indoor pěstírně potřebujeme stálý přísun hnojiva a u pěstování v substrátu samozřejmě substrát, který je vhodné měnit po každém pěstebním cyklu (ten trvá od vyklíčení po sklizeň). Pokud nebyly za svého života rostliny na kořenech napadeny plísní nebo škůdci, lze ho použít opakovaně.

canna-flush průplachPřed sklizní bychom měli vždy substrát, který chceme dále používat, propláchnout speciálním přípravkem Canna Flush, aby se on sám i rostliny pročistily od hnojiv. Po sklizni substrát necháme vyschnout a odležet, zbavíme ho zbytků kořenů a přidáme Vermiculit či jiný humus – potom můžeme substrát použít na další pěstební cyklus a ušetřit tak. Finanční náročnost tedy závisí na tom, jaký substrát si vybereme a na jaké ploše s ním pracujeme, případně na tom, zda ho můžeme použít pro více pěstebních cyklů.

Opomenout nesmíme ani hnojiva, bez kterých bychom se těžko obešli. I jejich cena za určitý časový úsek se odvíjí od využívané pěstební plochy. Jeden litr základního hnojiva lze koupit za 219-399 Kč a toto litrové balení vystačí na hnojení 1m2 na měsíc.

Náš tip: Zjistěte více o částkách za hnojiva a za zvýhodněné sady!

Dále musíme kromě pochopitelných výdajů za elektřinu obecně připomenout i výdaje za světlo, které závisí na výkonu, efektivitě přeměny energie ve světlo a množství tepla, které svítidlo produkuje. Zde je tedy na místě pečlivý výběr, díky němuž se dá ušetřit nemalý peníz. Vzhledem k tomu, že bez lampy je celoroční pěstování nemožné, na seznam výdajů připíšeme také výbojku, kterou je nutné vyměnit jednou za rok nebo rok a půl.

Tolik k celoročnímu indoor pěstování, které vám zajistí spoustu krásných a chutných plodů. V případě jakýchkoli nejasností se s námi můžete poradit, rádi vám prozradíme osvědčené tipy a triky a pomůžeme vám s výběrem správného zařízení.

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top
×Zavřít vyhledávání
Vyhledat