
Jak si vypěstovat rajčata přes zimu? Máme 7 tipů, jak na to
Nelíbí se vám cena a (ne)chuť rajčat, která máme přes zimu k dispozici v obchodech? Chcete si po celý rok vychutnávat lahodnou zeleninu a nemít pocit, že jíte cosi bez chuti? Začněte pěstovat vlastní rajčata a sklízejte i v zimě plody, nad kterými budou vaše chuťové buňky jásat!
Na zahradě a balkóně v létě, v pěstební místnosti přes zimu
Rajčata jsou velmi citlivá na teplotu, proto během teplejšího období mohou růst venku – na zahradě či balkóně – ale jakmile je chladněji, většina lidí už je zkrátka nevypěstuje, protože k tomu nemá vhodné podmínky. Jedna možnost tady však je – mít svou pěstební místnost, v níž se dá teplota regulovat tak, aby rostlinám vyhovovala, případně jen pěstební box, pokud místnost zkrátka mít nemůžete. Jestliže dopřejete rajčatům dostatek tepla a světla, budete sklízet i uprostřed zimy.
Jak na pěstování, které vám bude dělat radost
Máte zařízenou pěstební místnost nebo jste postavili pěstební box? Potom se můžeme společně pustit do pěstování.
Tip 1 – dbejte na teplo a světlo
Zřejmě tím nejdůležitějším faktem, který bychom neměli opomíjet, je to, že rajčata potřebují čerpat světlo 14 hodin denně, a protože ve vaší místnosti nesvítí slunce, musíte se o správné osvětlení postarat sami. Stejně tak se věnujte i udržování správné teploty, která se pohybuje kolem 18°C ve fázi růstu a ve fázi květu se zvyšuje na 24-29°C.
Tip 2 – začněte na konci léta
Pěstovat začínejte na konci léta, jen tak rostliny vydrží až do zimy. Starší rostliny by zastavily svou produkci a očekávaných plodů byste se nedočkali.
Tip 3 – nechte rostliny dýchat
Pro pěstování používejte květináče, které rostlinám dovolí dýchat a které mají dostatečné otvory pro odvodňování.
Tip 4 – sejte postupně
Abyste mohli sklízet po celou zimu a vaše úroda byla nepřetržitá, zasejte semínka rajčat po dávkách každé 2 týdny. Než jednu sklizeň sníte, na světě už bude druhá.
Tip 5 – sejte přiměřeně hluboko
Nejlépe uděláte, když zvolíte květináče vysoké asi 15 centimetrů a semínka zasejete do hloubky asi 0,5 centimetru. Pěstební médium, do něhož jste semínka dali, udržujte jen lehce vlhké.
Tip 6 – rostliny včas přesaďte
Jakmile rostlina dosáhne velikosti asi 7 centimetrů, přesaďte ji, pokud je to nutné a nemá dostatek místa, do většího květináče. V tomto okamžiku můžete začít používat hnojiva, díky nimž budou rajčata prospívat. Před sklizní nezapomeňte hnojiva včas vysadit.
Tip 7 – postarejte se o opylování
Protože ve vaší pěstební místnosti s největší pravděpodobností není hmyz, který by se o opylování postaral, zůstává tento úkol na vás. Pyl z rostliny jemně setřete tampónkem a naneste ho na ostatní.
Sklízejte celou zimu bezkonkurenčně chutná rajčata
Nenechte si ani v zimě vzít chuť skvělých rajčat. Místo do obchodu pro ně choďte do své pěstební místnosti nebo do boxu. Šťavnatá zelenina nejen, že vám udělá radost, navíc budete mít přísun vitamínů, které se vám v zimě budou hodit. Dejte na našich 7 tipů a ta nejlepší rajčata vám porostou doma.
Nyní stačí koupit vše potřebné, abyste si mohli sami vypěstovat chutné plody.